15 Mart 2021

Uluslararası Evlenme Kayıt Belgesi! Formül B Nedir? Formül B Nereden ve Nasıl Alınır?

 

Formül B Nedir?

Formül B Uluslararası Evlenme Kayıt belgesine verilen isimdir. Formül B Uluslararası Evlenme Kayıt Belgesi ile dünya üzerindeki bütün ülkelerde kimliğinizi ve evliliğinizi kanıtlayabilirsiniz. Formül B Uluslararası Evlenme Kayıt Belgesini Türkiye’de İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerinden, Türkiye Dışında ise Konsolosluk veya Büyükelçiliklerden temin edebilirsiniz. Bu belgeyi alabilmek için şahsen müracaat ile almanız gerekmektedir. 

Formül B Nereden ve Nasıl Alınır?

Formül B, Türkiye’de Nüfus Müdürlükleri tarafından “Evlenme Belgesi” olarak adlandırılmaktadır. Formül B Evlenme Belgesi Yabancı makamlara verilmek üzere düzenlenen, evlenme tescil bilgilerini gösteren, çok dilli olacak biçimde düzenlenen bir belgedir. Şahsın kimliğini açık bir biçimde kanıtlayan resmi bir belge ile şahsen başvurması gerekmektedir. Uluslararası Evlenme Kayıt Belgesi Formül B ihtiyacı olan vatandaşların yurt dışında en yakın konsolosluklara, yurt içinde ise en yakın nüfus idarelerine başvurmaları gerekmektedir.

Formül B Evlenme Belgesinin uluslararası geçerlilik kazanabilmesi için çoğunlukla apostil onaylı belge olarak hazırlanması gerekmektedir. 

 

Doğruöz Tercüme Ofisi olarak Formül B Evlenme Belgesine ait noter onaylı tercüme işlemlerini ve apostil onay aşamalarını sizin adınıza en hızlı bir biçimde yürütmektedir.